Jak ustalić wersję Ubuntu poprzez GUI i wiersz poleceń


Szukanie informacji o wersji Ubuntu i systemie na komputerze może się przydać w różnych scenariuszach, takich jak pobranie odpowiedniej kompilacji oprogramowania zgodnie z wersją systemu operacyjnego. Pomaga również poznać wersję systemu operacyjnego, gdy możesz uzyskać pomoc na forach internetowych lub w środowisku programistycznym. Jeśli jesteś nowicjuszem korzystającym z Ubuntu po raz pierwszy, uwierz mi, masz ochotę.

Istnieją dwa główne sposoby sprawdzenia uruchomionej wersji Ubuntu. Będziemy omawiać oba w tym samouczku. Ustawienia GUI zapewniają tylko wersję Ubuntu, ale jeśli szukasz pełnego numeru wersji swojego systemu operacyjnego, będziesz musiał wybrać metodę terminalową. Terminal udostępnia różne opcje wyświetlania pełnej wersji systemu operacyjnego.

Przechodząc przez samouczek, natkniesz się na dwa terminy: wersja Ubuntu i pełna wersja. Wersja Ubuntu składa się z głównej wersji, takiej jak Ubuntu 18.04, natomiast pełną wersją jest Ubuntu 18.04.1, gdzie ostatnia cyfra to numer kompilacji.

Sprawdź wersję Ubuntu z graficznego interfejsu użytkownika

Aby sprawdzić wersję Ubuntu za pomocą GUI, wykonaj czynności opisane poniżej.

Krok 1: Otwórz Ustawienia systemowe ze skrótu podanego w lewym Launchpad lub wyszukując w wyszukiwarce aplikacji, jak pokazano odpowiednio na rysunkach 1 i 2.

Rysunek 1

Rysunek 2.

Krok 2: Tutaj będzie można zobaczyć wiele innych ustawień, które można wprowadzić, ale to, co nas teraz interesuje, znajduje się w Szczegóły . Kliknij dwukrotnie Szczegóły i poczekaj, aż się załaduje.

Krok 3: Tutaj zostaną wyświetlone następujące szczegóły systemu. Jak widać, oprócz wersji Ubuntu, są też informacje o pamięci, procesorze, grafice, typie systemu operacyjnego i rozmiarze dysku.

Sprawdź wersję Ubuntu z terminalu

Przekonałem się, że terminale działają w dowolny sposób. Dlatego nawet jeśli metoda GUI do przeszukiwania twojej wersji Ubuntu nie działa, ta metoda na pewno zadziała. Jest to dość prosta i bezpośrednia metoda sprawdzenia szczegółowych informacji o systemie.

Za pomocą polecenia lsb_release

Krok 1: Otwórz nowe okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub szukając terminala w programie uruchamiającym.

Krok 2: Wprowadź następujące polecenie wymienione w polu.

lsb_release -a

Krok 3: Poniższe dane wyjściowe zostaną wyświetlone w oknie terminala.

Z powyższego wyjścia, opis pokazuje szczegółową wersję Ubuntu, której używasz, czyli 16.04.5 w moim systemie, która jest pełną wersją.

Krok 4: Możesz także sprawdzić opis, wpisując następujące polecenie w oknie terminala

lsb_release -d

Krok 5: Wyświetlone zostaną następujące dane wyjściowe pokazujące zainstalowaną pełną wersję Ubuntu w twoim systemie.

Korzystanie z pliku / etc / issue

Innym sposobem sprawdzenia wersji Ubuntu uruchomionej na komputerze jest przeglądanie pliku problemu w systemie.Aby otworzyć plik, wprowadź następujące polecenie w swoim terminalu.

cat /etc/issue

Wyjście wyświetli wersję Ubuntu działającą w twoim systemie, jak pokazano na poniższym obrazku.

Korzystanie z pliku / etc / os-release

Ta metoda działa tylko wtedy, gdy twoja wersja Ubuntu to 16.04 lub nowsza. Ten plik zawiera informacje o danych identyfikacyjnych systemu operacyjnego, dlatego należy zachować ostrożność podczas obsługi tego. Aby wyświetlić plik, wprowadzimy następujące polecenie.

cat /etc/os-release

Zostaną wyświetlone następujące dane wyjściowe, z których można wyświetlić wersję Ubuntu uruchomioną na komputerze.

Korzystanie z polecenia hostnamectl

To polecenie pozwala użytkownikom ustawić nazwę hosta, ale zapewnia także wersję systemu Ubuntu. Wystarczy otworzyć terminal, naciskając Ctrl + Alt + T i wprowadź następującą komendę.

hostnamectl

Dane wyjściowe wyświetlą wersję, a także inne informacje systemowe, takie jak identyfikator komputera, identyfikator jądra, architektura i system operacyjny.

Znalezienie naszej wersji Ubuntu w twoim systemie jest dość proste i łatwe, jak opisano w tym samouczku. Teraz możesz sprawdzić wersję systemu operacyjnego Ubuntu, korzystając z różnych metod omówionych w tym samouczku.

Komentarze
Tom

Dobra robota, dzięki. Bardzo mi pomogłeś.