Jak zaktualizować jądro w CentOS 8.0


Jądro jest najważniejszym centralnym rdzeniem systemu operacyjnego. Większość dystrybucji Linuksa, takich jak Ubuntu, Debian lub CentOS 8, instaluje stabilną wersję jądra, ale nie najnowsze. A jądro nie jest aktualizowane do nowej wersji głównej, chyba że zaktualizujesz cały system operacyjny. Dystrybucje Linuksa zachowują łatki bezpieczeństwa dla swojej wersji jądra, co sprawia, że ​​system operacyjny jest bezpieczniejszy. Niektórzy użytkownicy używają Linuksa na swoich komputerach osobistych, na których używają aktualnego sprzętu. W tym celu bardziej praktyczne jest użycie nowszego jądra, które może łatwo wykryć najnowsze urządzenia. W ten sposób użytkownik może również poprawić wydajność urządzeń, które są już zainstalowane w systemie użytkownika. Tak więc ten podręcznik pokaże ci, jak zaktualizować jądro w środowisku CentOS 8.

Uaktualnij jądro w CentOS 8

Aby zaktualizować jądro systemu, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Otwórz terminal i kliknij opcję Działania, która zostanie pokazana w lewym rogu pulpitu.
  2. W następnym kroku musisz zalogować się jako użytkownik root, aby zaktualizować jądro i zainstalować niezbędne repozytoria w swoim systemie. Uruchom polecenie „su” na terminalu. Jesteś teraz zalogowany jako użytkownik root.

Uwaga: Przed rozpoczęciem aktualizacji jądra zauważono, że jeśli dobrze pracujesz w swoim systemie, nie musisz aktualizować jądra. Jeśli używasz CentOS na serwerze domowym lub produkcyjnym, nie zaleca się również uaktualniania jądra, chyba że wypróbujesz go do testów.

Musisz dodać klucz GPG do repozytorium, aby instalacja była bezpieczna. Wpisz następującą komendę na terminalu:

$rpm --import https://www.elrepo.org/RPM-GPG-KEY-elrepo.org

Teraz dodasz do swojego systemu zewnętrzne repozytorium o nazwie „elrepo”. W tym celu musisz zainstalować następujący pakiet rpm w CentOS 8.0:

$dnf install https://www.elrepo.org/elrepo-release-8.0-2.el8.elrepo.noarch.rpm

Podczas procesu instalacji, monit o potwierdzenie użytkownika przerwie zadanie instalacji, które zapyta użytkownika, czy chcesz zakończyć proces instalacji, czy nie . Aby kontynuować, naciśniesz klawisz „y” na klawiaturze.

Zewnętrzne repozytorium „elrepo” zostało pomyślnie dodane do twojego systemu.

Możesz sprawdzić listę repozytoriów i pakietów na terminalu. Aby wyświetlić listę pakietów z pełnym stanem, musisz uruchomić następujące polecenie:

Teraz zainstalujesz nowe jądro na swoim CentOS 8.0. Ale przed rozpoczęciem instalacji sprawdzisz już zainstalowaną wersję. Aby sprawdzić zainstalowaną wersję, uruchom następującą komendę na terminalu:

$uname -r

Na powyższym wyjściu możesz zobaczyć zainstalowaną wersję jądra CentOS 8.0.

Nadszedł czas, aby zainstalować nowe jądro na Twoim CentOS 8.0. Aby zainstalować nowe jądro, uruchom następującą komendę na terminalu:

$dnf --enablerepo=elrepo-kernel install kernel-ml

Na powyższym obrazie wyjściowym możesz zobaczyć najnowszą dostępną wersję jądra i zależności, które zostaną zainstalowane w twoim systemie. Podczas procesu instalacji na terminalu ponownie pojawi się monit o potwierdzenie użytkownika.Zapyta użytkownika, czy chcesz kontynuować instalację jądra, czy nie. Klawisz „y” zostanie wprowadzony z klawiatury.

Po zakończeniu instalacji zrestartujesz system, aby zobaczyć zmiany. Po uruchomieniu CentOS 8.0 zobaczysz zaktualizowane jądro, które zostało zainstalowane w twoim systemie.

Po ponownym uruchomieniu systemu ponownie otworzysz terminal na swoim CentOS 8.0. Teraz możesz sprawdzić zainstalowaną wersję, uruchamiając następujące polecenie na terminalu:

$ uname -msr

W danych wyjściowych możesz zobaczyć zaktualizowaną zainstalowaną wersję w oknie terminala.

Wniosek

Uaktualnione jądro z najnowszym sprzętem może poprawić wydajność twojego systemu. W tym artykule dowiedziałeś się, jak zaktualizować jądro CentOS 8.0. Nauczyłeś się różnych poleceń związanych z dodawaniem repozytoriów i przeglądaniem wersji jądra. Mam nadzieję, że teraz możesz zaktualizować jądro systemu. Zaleca się, aby jeśli nie masz żadnych problemów z systemem, nie musisz aktualizować jądra systemu.

Komentarze