4 sposoby zabijania niereagujących aplikacji w Ubuntu


Podczas korzystania z Ubuntu, jeden lub więcej naszych procesów i aplikacji może się od czasu do czasu zawieszać. Ponowne uruchomienie naszego systemu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem i szukamy sposobów, dzięki którym możemy szybko, łatwo i bezpiecznie pozbyć się niereagujących aplikacji i programów. W tym artykule wyjaśnimy różne sposoby, dzięki którym możesz pozbyć się tych nieodpowiadających lub zawieszających się aplikacji na Ubuntu zarówno za pomocą interfejsu użytkownika, jak i wiersza poleceń.

Uruchomiliśmy polecenia i procedury wymienione w tym artykule w systemie Ubuntu 18.04 LTS. Niektóre z wymienionych poniżej metod obejmują użycie wiersza polecenia Ubuntu, terminala. Możesz otworzyć aplikację Terminal za pomocą systemowego pulpitu nawigacyjnego lub skrótu Ctrl + Alt + T .

Metoda 1: Używanie przycisku X do niereagujących aplikacji opartych na interfejsie użytkownika

Jeśli jedna z aplikacji opartych na interfejsie użytkownika reaguje znacznie dłużej niż oczekiwano lub jest w stanie zawieszenia, zobaczysz, że jest to interfejs, a przyciski stały się szare na zewnątrz. Jeśli zobaczysz przycisk „x”, który służy do zamykania aplikacji, w stanie aktywnym, możesz spróbować zabić aplikację przez nią całkowicie.

W niektórych dystrybucjach pojawi się monit o wysłanie raportu o błędzie podczas próby zamknięcia opcji braku odpowiedzi. W innych możesz mieć opcję czekania lub „wymuszenia wyjścia” z aplikacji. Cokolwiek by to nie było, istnieje duża szansa, że ​​będziesz w stanie pozbyć się niereagującego programu.

Metoda 2: Używanie Monitora systemu, Menedżera zadań Ubuntu

Podobnie jak Menedżera zadań Windows, z którego możesz korzystać przez lata, Ubuntu jest również wyposażony we wbudowane narzędzie do monitorowania procesów i zasobów zwane Gnome System Monitor. Ten menedżer zadań Ubuntu umożliwia zabijanie, kończenie, zatrzymywanie i wznawianie procesów w systemie Ubuntu.

Możesz uruchomić Gnome System Manager za pomocą interfejsu użytkownika w dowolnym momencie, wyszukując monitor systemu, a nawet menedżera zadań w Ubuntu Dash, lub w inny sposób uzyskać do niego bezpośredni dostęp z listy aplikacji.

Na karcie Procesy w Monitorze systemu zobaczysz wszystkie aktualnie uruchomione procesy, w tym również te nieodpowiadające. Aby zabić proces, kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję Zabij.

Zalecamy jednak, aby najpierw spróbować zakończyć proces, używając opcji Zatrzymaj lub Zakończ, ponieważ są one stosunkowo bezpieczniejszym sposobem jego przerwania.

Metoda 3: Korzystanie z narzędzia xkill

Istnieje narzędzie Linux o nazwie xkill, którego można użyć do zabicia nieodpowiadającego programu za pomocą pulpitu. W większości najnowszych dystrybucji Linuksa jest on instalowany domyślnie, ale jeśli go brakuje, możesz go zainstalować za pomocą następującego polecenia w terminalu:

$ sudo apt-get install xorg-xkill

Uwaga: tylko autoryzowany użytkownik może dodawać / usuwać i konfigurować oprogramowanie na Ubuntu.

Teraz uruchom to narzędzie, używając polecenia xkill w następujący sposób:

Po uruchomieniu tego polecenia zobaczysz, że wskaźnik myszy zmieni się w „x” lub czaszkę.Możesz po prostu przenieść wskaźnik do niereagującego programu i kliknąć go. Spowoduje to zabicie wiszącego programu w ciągu kilku sekund.

Tworzenie skrótu klawiaturowego dla xkill

Podczas gdy xkill jest bardzo skutecznym sposobem na zabijanie wiszących programów, może wydawać się, że trudno jest otworzyć Terminal, a następnie uruchomić polecenie. Pozwól nam przedstawić najszybszy sposób korzystania z tego narzędzia. Co powiesz na utworzenie niestandardowego skrótu klawiaturowego, który po prostu uruchamia polecenie, a Ty możesz zobaczyć i bezpośrednio użyć wskaźnika w kształcie „x”, aby zabić aplikację. Oto, co musisz zrobić:

1. Otwórz Ustawienia skrótów klawiaturowych

Otwórz narzędzie Ustawienia Ubuntu i uzyskaj dostęp do ustawień Klawiatury na karcie Urządzenia. Najłatwiejszym sposobem otwarcia ustawień Klawiatury jest wyszukanie „skrótów klawiaturowych” w wyszukiwaniu Dash.

Narzędzie Ustawienia otworzy się w następującym widoku:

2. Tworzenie niestandardowego skrótu

Przewiń w dół suwak znajdujący się po prawej stronie, a zobaczysz przycisk „+” na dole listy . Kliknij ten przycisk, aby dodać nowy niestandardowy skrót. Pojawi się okno dialogowe Dodaj niestandardowy skrót. Wprowadź następujące informacje, po których uaktywni się przycisk Dodaj:

Nazwa: xkill

Polecenie: xkill

Następnie kliknij przycisk Ustaw skrót, który pozwoli Ci ustawić skrót klawiaturowy dla wprowadzonego polecenia:

Naciśnij klawisz kombinacja niestandardowego skrótu. Wpisuję Ctrl + Alt + K jako skrót, ponieważ nie jest już używany przez mój system do innych celów. Również dlatego, że K w kombinacji ma znaczenie dla słowa „Kill”.

W każdym razie po wprowadzeniu kombinacji klawiszy zobaczysz ją na liście w polu Skrót w oknie dialogowym Dodaj niestandardowy skrót w następujący sposób:

Wszystko, co musisz teraz zrobić, to kliknąć przycisk Dodaj, a nowy skrót klawiaturowy zostanie zarejestrowany jako nowy niestandardowy skrót.

Teraz spróbuj użyć nowego skrótu, a zobaczysz „x” lub kursor myszy w kształcie umiejętności.

Metoda 4: Używanie poleceń kill, pkill i killall

Załóżmy, że nasz Menedżer oprogramowania Ubuntu, oprogramowanie Gnome, utknął. Możemy użyć monitora systemu opartego na wierszu poleceń, najwyższego polecenia, aby uzyskać informacje o aktualnie działających procesach w następujący sposób:

$ top

Tutaj możesz uzyskać przydatne informacje o aplikacji Gnome Software, takiej jak PID (proces ID), którego można użyć do zabicia procesu.

Następnie można użyć polecenia kill w następujący sposób, aby zabić proces przy użyciu jego PID:

$ kill [PID]

Przykład:

  • Można również użyć pkill , aby zabić proces przy użyciu następująca składnia:
$ pkill [ProcessName]

Przykład:

  • Następnie pojawia się polecenie killall , którego można użyć do zabicia wszystkich instancji aplikacji. Oto składnia:
$ killall [ProcessName]

Przykład:

Teraz bez względu na to, który interfejs użytkownika, a nawet aplikacja oparta na interfejsie CLI utknie i nie zareaguje, nawet jeśli w danym czasie, masz listę sposobów na pozbycie się to.Możesz użyć zarówno interfejsu użytkownika, jak i podejścia opartego na wierszu poleceń, o których mowa w tym artykule, aby znów być w ruchu, niemal natychmiast.

Komentarze