Zarządzanie folderami spakowanymi lub skompresowanymi za pomocą terminalu Linux


Czasami, gdy trzeba utworzyć archiwum .zip na komputerze z systemem Linux , nie jest to takie proste, jak w systemie Windows. Za każdym razem, gdy musisz pobrać większą liczbę plików lub wiele zadań, a nawet jeśli potrzebujesz kopii zapasowej strony internetowej, musisz nauczyć się kilku podstawowych poleceń dotyczących kompresowania i rozpakowywania folderów w systemie Linux. Do kompresji plików archiwalnych zdarza się, że używamy polecenia zip. Jest to narzędzie do kompresji i pakowania plików. Mamy również program o nazwie unzip, który służy do rozpakowywania archiwów zip. Ten samouczek pomoże Ci nauczyć się kompresji i zarządzania folderem w systemie Ubuntu Linux za pomocą wiersza polecenia.

Zip lub skompresuj folder

W celu kompresji najpierw musimy zainstalować polecenie zip, do którego użyjemy „ apt polecenie lub polecenie apt-get . Teraz otworzymy terminal, aby zainstalować polecenie zip.

Krok 1:

Po otwarciu terminala napisz polecenie „ sudo apt install zip unzip ”, aby zainstalować polecenie zip.

Wprowadź wymagane dane uwierzytelniające.

Rozpocznie się instalacja, a linia poleceń wygląda następująco. Po kilku chwilach będzie to zrobione.

Krok 2:

Następnym krokiem jest skompresowanie wymaganych plików za pomocą polecenia zip. Chcemy tutaj skompresować folder o nazwie TestDir, którego bieżącym katalogiem jest Desktop.

Tak więc dlatego w wierszu poleceń w systemie Linux zmienimy również nasz bieżący katalog na pulpit.

Możemy zobaczyć aktualnie obecne foldery na naszym pulpicie za pomocą polecenia ls.

Plik, który chcemy skompresować, znajduje się również na liście.

Używamy polecenia „ zip –r folderName folder ”, do którego chcemy skompresować nasz folder.

W końcu tworzony jest skompresowany plik TestDirTerminal.zip, który chcieliśmy utworzyć, kompresując nasz folder TestDir, abyśmy mogli go zobaczyć.

Folder, który chcieliśmy skompresować, został skompresowany.

Krok 3:

Możemy również skompresować pliki za pomocą wiersza poleceń w systemie Linux. W tym celu wybraliśmy folder TestFolder i plik TestFile , jak widać. Oba ponownie znajdują się na pulpicie. W tym kroku skompresujemy odpowiednio plik i folder.

Przeniesiemy nasz aktualny katalog na Pulpit, jeśli nie zostanie wcześniej wybrany. Po wykonaniu tej czynności widzimy elementy katalogu za pomocą polecenia „dir”. Możemy znaleźć wszystko, co nas interesuje, na liście TestFolder i TestFile.

Aby spakować folder, użyjemy następującego polecenia.

Spowoduje to spakowanie folderu.

Podobnie, chcemy skompresować plik, użyjemy następującego polecenia w następujący sposób.

Spowoduje to spakowanie naszego pliku testowego.

Po utworzeniu plik TestFile i Testfolder.zip można zobaczyć na pulpicie.

Korzystanie z polecenia gzip

Możemy również użyć polecenia gzip w celu skompresowania pliku, tak jak to zrobiliśmy z GroceryList.

Wynik pokazuje, że GroceryList.gz został utworzony w katalogu Desktop .

Używanie polecenia tar

W przypadku zbyt wielu plików użyjemy polecenia tar. Tutaj mamy GroceryList, więc do tego będziemy używać tar cvf

C: Utwórz

V: aby wyświetlić dane wyjściowe w terminalu (używane do weryfikacji)

F: Tylko dla opcji ognia

Zawsze możemy użyć Polecenie ls do weryfikacji Tutaj, jak widać, utworzono GroceryList.tar.

Rozpakuj skompresowany folder:

Aby rozpakować plik, użyjemy polecenia rozpakuj . Ale najpierw musimy zainstalować kod rozpakowania, jak to zrobiliśmy wcześniej w celu skompresowania. W tym celu używamy polecenia sudo apt-get install unzip . Polecenie jest używane jako

Wprowadź poświadczenia:

Zostanie ono ostatecznie zainstalowane. Podczas uruchamiania na naszym końcu mogą pojawić się następujące polecenia.

W przypadku polecenia zip

Najpierw wyodrębnimy nasze pliki do plików zip. Tak jak na powyższej liście, pierwszy skompresowany przez nas przykład znajduje się na liście jako skompresowany plik „ TestDirTerminal.zip ”, teraz skompresujemy ten plik za pomocą polecenia unzip. Tutaj piszemy rozpakować i nazwę spakowanego pliku, który chcemy rozpakować.

Przekonamy się, że

W przypadku pliku tar

Plik tar będzie miał różną metodologię, będziemy używać innej metody, tak jak to robiliśmy podczas kompresji, więc jest dość podobny do tego, ale tutaj, dla tar wyodrębnienie pliku, będziemy używać tar xvf,

Gdzie x: oznacza wyciąg

V: do weryfikacji, jak widzieliśmy wcześniej

F: jest do ognia

Tutaj mieliśmy plik tar o nazwie „GroceryList.tar”, więc wyodrębniono go za pomocą następującego polecenia.

Polecenie pomaga nam wyodrębnić pliki, a po ich rozpakowaniu możemy również wyświetlić wynik za pomocą polecenia ls dla aktualnie działającego katalogu. Oto wyodrębniony plik.

W celu weryfikacji i przeglądania listy zawartości w pliku tar używamy polecenia tar –tvf i dodajemy nazwę pliku tar, którego zawartość chcemy zobaczyć. W rezultacie na naszych ekranach wyświetlona zostanie lista zawartości archiwum. Tak więc następujące polecenie zostanie użyte do wyświetlenia zarchiwizowanej zawartości w określonym pliku tar.

Wniosek

W tym samouczku widzieliśmy, jak tworzyć skompresowane foldery / pliki w wierszu poleceń systemu Linux. Nauczyliśmy się również, jak wyodrębniać oryginalne pliki ze skompresowanych plików w wierszu poleceń systemu Linux. Zauważyliśmy również, że do weryfikacji obok siebie używamy polecenia ls, czy plik został utworzony, czy nie, rozszerzenie pliku wyjaśnia nam, czy zostało skompresowane, czy nie, jeśli tak, to czy jest to zip, tar czy gz. W końcu zobaczyliśmy, jak możemy przeglądać zawartość zarchiwizowaną w określonym pliku tar.

Komentarze