Trzy sposoby wysyłania wiadomości e-mail z wiersza polecenia Ubuntu


Jeśli znasz prawdziwą moc wiersza poleceń, nie chcesz wychodzić z terminalu i iść gdzie indziej, aby wykonywać codzienne czynności techniczne. Zawsze jest sposób, aby zrobić prawie wszystkie nasze rzeczy bezpośrednio w Terminalu. Dlaczego więc wysyłanie e-maili powinno być inne! Korzystanie z terminala sprawia, że ​​niektóre zadania są wydajniejsze i jeszcze szybsze. Narzędzia wiersza poleceń nie zużywają zbyt wielu zasobów, a tym samym stanowią doskonałą alternatywę dla powszechnie używanych aplikacji graficznych, zwłaszcza jeśli utknąłeś na starszym sprzęcie. Wysyłanie wiadomości e-mail z terminala staje się szczególnie przydatne, gdy można pisać skrypty powłoki, aby wysyłać wiadomości e-mail i automatyzować cały proces.

W tym artykule opiszemy trzy sposoby wysyłania wiadomości e-mail w wierszu polecenia Ubuntu (ze skonfigurowanego identyfikatora e-mail).

  • polecenie ssmtp
  • polecenie sendmail
  • polecenie mutt

Uruchomiliśmy polecenia i procedury wymienione w tym artykule w systemie Ubuntu 18.04 LTS.

Otwórz aplikację Terminal za pomocą paska wyszukiwania uruchamiania aplikacji lub skrótu Ctrl + Alt + T, a następnie użyj jednej z następujących metod wysyłania wiadomości e-mail.

Metoda 1: Wysyłanie wiadomości e-mail za pomocą polecenia ssmtp

ssmtp to emulator sendmail tylko do wysyłania dla komputerów, które normalnie odbierają pocztę ze scentralizowanego centrum pocztowego (za pośrednictwem pop, imap, nfs mounts lub w inny sposób). Zapewnia funkcjonalność wymaganą od ludzi i programów do wysyłania poczty za pośrednictwem standardowych lub / usr / bin / mail programów użytkownika. Jeśli w systemie nie ma zainstalowanego tego narzędzia, uruchom następujące polecenie, aby je zainstalować:

$ sudo apt- get update

A następnie,

$ sudo apt-get install ssmtp

Następujące polecenie może być następnie użyte do napisania, a następnie wysłania wiadomości e-mail:

$ ssmtp [email protected]

Wciśnij Enter, a następnie wprowadź temat w następującym formacie:

Subject: sample subject comes here

Po wciśnięciu Enter będziesz mógł wpisać treść wiadomości e-mail. Po zakończeniu wprowadzania treści wiadomości e-mail naciśnij Ctrl + D. To zaznaczy koniec treści wiadomości e-mail i wyśle ​​ją do odpowiedniego identyfikatora odbiorcy.

Metoda 2: Użyj polecenia sendmail

Sendmail to ogólnokrajowa internetowa usługa routingu poczty e-mail, która obsługuje wiele rodzajów metod przesyłania i dostarczania poczty, w tym protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) używany do przesyłania wiadomości e-mail przez Internet. Sendmail będący serwerem smtp wymaga zainstalowania smtp w systemie. Możesz następnie użyć go w następujący sposób. Utwórz plik tekstowy w następującym formacie:

Subject: Email subject comes here
Email Body Line 1
Email Body line 2
.
.
.

Zapisz plik, a następnie możesz użyć nazwy pliku w następującym poleceniu:

$ sendmail [email protected] < filename.txt

Metoda 3: Korzystanie z polecenia mutt

Mutt jest małym ale bardzo wydajny program tekstowy do odczytu i wysyłania poczty elektronicznej w systemach operacyjnych UNIX, w tym obsługa kolorowych terminali, MIME, OpenPGP i trybu sortowania według wątków.

To jest składnia, której użyjesz do wysłania wiadomości e-mail bez załącznika:

$ mutt -s "Subject comes here" [email protected] < /dev/null

Jeśli chcesz załączyć plik z e-mailem, użyj następującego formatu, aby określić lokalizację tego załącznika:

$ mutt -s "Subject comes here" -a /path/to/file [email protected] < /dev/null

Twój e-mail zostanie następnie wysłany do określonego odbiorcy.

Istnieje podobne polecenie o nazwie mail, które jest używane prawie tak samo jak mutt w celu wysyłania wiadomości e-mail z wiersza poleceń.

Za pomocą usługi telnet można również wysyłać wiadomości e-mail z terminala. Chociaż administratorzy Linuksa często używają go do łączenia się ze zdalnymi portami i serwerami, omówimy procedurę korzystania z niego do wysyłania wiadomości e-mail w innym artykule. Do tego czasu możesz wypróbować powyższe metody i sprawdzić, co Ci odpowiada.

Komentarze