Jak zlokalizować i zabić proces za pomocą terminalu Linux


Każdy program działający na końcu serwera jest w stanie wygenerować jeden lub więcej procesów. Jeden serwer może mieć kilku użytkowników, którzy wykonują wiele poleceń wykonujących procesy. Procesy te mogą uruchamiać zarówno pierwszy plan, jak i tło. Jeśli program działa na pierwszym planie, może zajmować terminal, na którym program został początkowo uruchomiony, a inne aplikacje nie mogą nawet zostać uruchomione, dopóki inne procesy nie uruchomią pierwszego planu. Podczas gdy inne procesy mogą również działać w tle, w tym przypadku terminal, w którym zaczęliśmy, nasz program może dodawać kolejne nowe polecenia, gdy program jest nadal uruchomiony. Demony są także rodzajem procesu, który działa nieprzerwanie. Nasłuchują żądań na poszczególnych portach. Zazwyczaj są one inicjowane podczas uruchamiania systemu i po prostu czekają w tle i utrzymują się w stanie bezczynności, dopóki ich usługa nie będzie potrzebna.

Czasami podczas pracy nasz system przestaje reagować, proces może również zająć dużo miejsca w systemie, a nawet może zostać zatrzymany. Musimy więc znaleźć i zabić taki proces w systemie Linux, aby przejść dalej. Istnieje wiele sposobów na zabicie procesu w systemie Linux, które zostaną omówione w tym samouczku. Te polecenia mogą wymusić zabicie.

Użyłem Ubuntu podczas wdrażania tego artykułu. Jednak polecenia mogą działać w dowolnej dystrybucji systemu Linux.

Lokalizowanie procesu Linux

Krok 1 : Po pierwsze, otwórz Terminal, klikając program uruchamiający Ubuntu i wyszukaj Terminal.

Krok 2 : Teraz kliknij Terminal i poczekaj, aż terminal się otworzy.

Krok 3 : Po otwarciu terminala pojawi się następujący ekran:

Dwa ważne klucze w nadchodzących krokach są następujące:

  1. PID - Jest to identyfikator procesu . Każdy pojedynczy proces ma przypisany 5-cyfrowy numer do samego procesu. Liczby można powtarzać, gdy osiągną maksymalny limit, ale zawsze są unikalne dla procesu w systemie.

Krok 4: góra - komenda jest używana jako komenda podstawowa do przeglądania wszystkich aktualnie działających procesów, które wykorzystują zasoby urządzenia komputerowego. Tak więc wykonujemy polecenie top w terminalu, a wyniki to

top sam w sobie jest aplikacją. Może być używany do wyświetlania listy wszystkich procesów i ma nowy układ podczas wykonywania. Oto przykład,

  • h - służy do wyświetlania okna help . Okno pomocy zawiera wszystkie polecenia, które dostarczają informacji, które są bardzo przydatne.
  • space - Po naciśnięciu spacji, natychmiast zaktualizujemy tabelę procesów. Nie będziemy zmuszeni czekać na żaden przedział czasu.
  • f - aby dodać pliki do wyświetlenia w układzie lub usunąć, aby usunąć określone pola w celu zatrzymania ich wyświetlania.
  • q - służy do wyjścia z aplikacji top , a także służy do dodatkowego otwierania okna
  • l - służy do przełączania wyświetlania informacji o średnim obciążeniu i czasie pracy.
  • m - służy do przełączania wyświetlania informacji o pamięci.
  • P (Shift + p) - służy do sortowania procesów według użycia procesora.
  • s - służy do zmiany opóźnienia między odświeżeniami.

Krok 5: Istnieje również inne polecenie, aby wyświetlić listę wszystkich aktualnie uruchomionych procesów, używamy „ ps –A | mniej ” polecenie.

Pojawi się lista wszystkich aktualnie uruchomionych procesów. Ten proces pokazuje wszystkie uruchomione procesy, które mają powiązane PIDs „identyfikatory procesów”. Możesz dalej przejrzeć tę listę, aby znaleźć nazwę procesu, który pasuje również do programu, który chcesz zabić. Ostatnio uruchamiane programy są wyświetlane na końcu listy, którą chcesz zabić z listy. W naszym przykładzie użyliśmy Firefoksa jako procesu, w którym chcemy zostać zabici.

Po zakończeniu naciśnij „ q ”, aby wyjść z tego okna.

Zabicie procesu za pomocą ID

Po otrzymaniu PID możemy użyć polecenia kill, aby zabić proces z informacji uzyskanych z polecenia ps –A.

Krok 1: W tym celu używamy polecenia „sudo kill PID”. Gdzie PID jest identyfikatorem procesu, który chcemy zabić.

Jeśli chcemy zabić konkretny proces, widzimy odpowiadający mu PID, a następnie używamy go do zabicia tego uruchomionego procesu. Na przykład. chcemy zabić proces „firefox”, więc na początku znajdujemy jego PID.

Tak więc tutaj PID firefox to 9999. Używamy „ sudo kill PID ”, aby zabić proces Firefoksa.

Jak sprawdzić, czy proces został zabity, czy nie?

Następnie sprawdzamy wszystkie uruchomione procesy po zabiciu jednego z naszych interesujących, używając „ ps –A | mniej „polecenia”. Wynik pokazuje, że nie mamy procesu firefox (PID: 9999) na liście.

Zabijanie procesu według nazwy

Aby zabić program, używając nazwy jego procesu, działa tylko dla wszystkich plików wykonywalnych (tj. Wszystkich programów uruchamialnych), które mają być otwarte w czasie wykonywania. Wszystkie programy działające w tle nie mogą zostać zabite przy użyciu nazwy procesu.

Teraz zabijamy proces będący przedmiotem naszego zainteresowania, używając nazwy tego procesu. Jeśli chcemy zabić konkretny proces, widzimy odpowiadający mu PID, a następnie używamy go do zabicia tego uruchomionego procesu. Na przykład. chcemy zabić proces „firefox”, więc na początku znajdujemy jego PID.

Tak więc tutaj nazwa procesu to firefox i używamy polecenia „ pkill firefox ” do zabicia tego procesu.

Jak sprawdzić, czy proces został zabity, czy nie?

Następnie sprawdzamy wszystkie uruchomione procesy po zabiciu jednego z naszych interesujących, używając „ ps –A | mniej „polecenia”. Wynik pokazuje, że nie mamy procesu firefox na liście.

Wniosek

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Widzieliśmy, jak możemy zlokalizować, a następnie zabić proces, używając jego identyfikatora lub nazwy.

Komentarze