Jak zainstalować i skonfigurować MySQL w Ubuntu 18.04 LTS


MySQL, który oznacza My (nazwisko córki współzałożyciela Michaela Wideniusa) Structured Query Language to system zarządzania relacyjnymi bazami danych typu open source. RDBMS jest wspierany przez Oracle i działa na prawie wszystkich platformach, takich jak Linux, UNIX i MS Windows. MYSQL jest głównie pierwszym wyborem dla publikacji internetowych i aplikacji internetowych. Facebook, YouTube i Twitter używają MySQL jako RDBMS. MySQL jest częścią bardzo popularnego stosu LAMP: Linux, Apache, MySQL i Python / PHP / Perl.

W tym artykule opiszemy krok po kroku, jak:

  • Zainstalować najnowszą wersję MySQL dostępną w repozytorium pakietów apt
  • Uruchom skrypt bezpieczeństwa MySQL
  • Skonfiguruj użytkownika root, aby uzyskać dostęp do powłoki MySQL
  • Na koniec sprawdź, czy MySQL jest gotowy do pracy

Uruchomiliśmy polecenia i procedury wymienione w tym artykule w systemie Ubuntu 18.04 LTS

Instalacja MySQL i konfiguracja zabezpieczeń

W tej sekcji opiszemy, jak zainstalować MySQL poprzez wiersz poleceń Ubuntu i skonfiguruj na nim zabezpieczenia.

Możesz otworzyć wiersz poleceń Ubuntu, Terminal, albo poprzez pasek wyszukiwania uruchamiania aplikacji lub skrót Ctrl + Alt + T.

Krok 1: Zaktualizuj indeks repozytorium

Aby zainstalować najnowszą dostępną wersję oprogramowania z repozytoriów internetowych, indeks lokalnego repozytorium musi być z nimi zgodny. Uruchom następującą komendę jako sudo, aby zaktualizować indeks lokalnego repozytorium:

$ sudo apt-get update

Krok 2: Zainstaluj serwer MySQL z apt

Uruchom następującą komendę jako sudo, aby zainstalować MySQL z repozytoriów APT.

$ sudo apt-get install mysql-server

Należy pamiętać, że tylko autoryzowany użytkownik może dodawać, usuwać i konfigurować oprogramowanie w systemie Ubuntu.

System może poprosić Cię o hasło do sudo, a także udostępnić opcję T / N, aby kontynuować instalację. Wpisz Y, a następnie naciśnij Enter; MySQL zostanie następnie zainstalowany w twoim systemie. Proces ten może jednak zająć trochę czasu, w zależności od szybkości Internetu.

Krok 3: Sprawdź instalację (opcjonalnie)

Możesz zweryfikować instalację MySQL, a także sprawdzić numer wersji, uruchamiając następujące polecenie w terminalu:

$ mysql --version

Krok 4: Wykonaj konfiguracje zabezpieczeń, uruchamiając dołączone zabezpieczenia skrypt

Za każdym razem, gdy instalujesz świeżą kopię MySQL, należy wprowadzić pewne ustawienia domyślne, które należy zmienić, aby zwiększyć bezpieczeństwo instalacji MySQL. Obejmuje to usunięcie użytkowników testowych, testowych baz danych oraz pozwolenie na zdalne logowanie przez użytkownika root.

Uruchom następujące polecenie jako sudo, aby uruchomić skrypt bezpieczeństwa:

$ sudo mysql_secure_installation

Po uruchomieniu tego polecenia, pierwszą rzeczą, o którą zostaniesz poproszony, jest skonfigurowanie wtyczki Validate Password. Pozwala to ustawić bezpieczne hasło dla roota w zależności od siły hasła, które chcesz wybrać. Wpisz Y, aby uruchomić wtyczkę Validate Password, a pojawi się następujący monit:

Wpisz swój wybór siły hasła i naciśnij Enter. System poprosi Cię o nowe hasło roota.Wprowadź, a następnie ponownie wprowadź hasło w następujących monitach.

System wyświetli siłę podanego hasła, a także zapyta, czy chcesz kontynuować hasło.

Wpisz Y dla Tak i naciśnij Enter.

System wyświetli teraz serię pytań, jeden po drugim, i możesz ustawić bezpieczeństwo swojego systemu w zależności od odpowiedzi na te pytania.

Seria pytań:

Pierwsze pytanie zapyta, czy chcesz usunąć anonimowych użytkowników testowych.

Naciśnij y i naciśnij Enter.

Drugie pytanie dotyczy pytania, czy chcesz zabronić logowania roota ze zdalnego systemu. Zwykle powinien to być twój wybór, ponieważ dla bezpiecznego systemu root powinien mieć możliwość łączenia się tylko z hosta lokalnego.

Dlatego zalecamy wpisanie y.

Trzecie pytanie zada pytanie, czy chcesz usunąć domyślną bazę danych MySQL o nazwie „test” z systemu, a także usunąć dostęp do niej.

Wpisz y, aby usunąć tę testową bazę danych.

Aby wszystkie wyżej skonfigurowane zmiany zaczęły obowiązywać, system musi ponownie załadować tabele uprawnień. Wpisz y, a wszystkie zmiany bezpieczeństwa zostaną zatwierdzone.

Konfigurowanie roota do używania powłoki MySQL

Podczas uruchamiania skryptu bezpieczeństwa, podałeś hasło do roota. Ten użytkownik nie może jednak łączyć się z powłoką MySQL przy użyciu tego samego hasła. Możesz zmienić konfigurację roota, aby używał powłoki MySQL, zmieniając metodę uwierzytelniania z domyślnego „auth_socket” na „mysql_native_password”.

Oto jak możesz to zrobić:

Krok 1: Uruchom powłokę MySQL

Najpierw uruchom powłokę MySQL, uruchamiając następującą komendę jako sudo:

$ sudo mysql

Uruchomi to powłokę MySQL, abyś mógł pracować nad wierszem MySQL.

Krok 2: Sprawdź metodę uwierzytelniania dla użytkowników MySQL

W wierszu polecenia MySQL wprowadź następującą komendę, która pozwala sprawdzić metodę uwierzytelnienia / wtyczkę, z której obecnie korzystają wszystkie konta MySQL:

mysql> SELECT user,authentication_string,plugin,host FROM mysql.user;

W powyższym wyniku , możesz zobaczyć, że root używa domyślnie wtyczki gniazda uwierzytelniania.

Krok 3: Zmień metodę uwierzytelniania dla użytkownika root

Naszym celem jest, aby użytkownik root uwierzytelnił się przy użyciu hasła na MySQL. Aby to zrobić, uruchom następującą komendę, która umożliwia identyfikację katalogu głównego za pomocą hasła mysql_native_password. Pamiętaj, że to hasło musi być bardzo silne.

mysql> ALTER USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED WITH mysql_native_password BY 'password';

Odtąd Twój root nie będzie miał hasła, które podałeś podczas uruchamiania dołączonego skryptu bezpieczeństwa, ale to silne hasło, które podałeś w wyżej wymienionym poleceniu.

Krok 4: Ponownie załaduj tabele uprawnień

Teraz nadszedł czas, aby powiedzieć serwerowi, aby odtąd używał nowych ustawień uprawnień.Uruchom następujące polecenie w wierszu polecenia MySQL, aby ponownie załadować tabele uprawnień i zarejestrować zmiany:

mysql> FLUSH PRIVILEGES;

Krok 5: Ponownie sprawdź metodę uwierzytelnienia dla użytkowników MySQL

Teraz, kiedy ponownie sprawdzisz metodę uwierzytelnienia dla kont użytkowników MySQL za pośrednictwem po wykonaniu polecenia zobaczysz, że użytkownik root używa teraz wtyczki mysql_native_password do uwierzytelnienia:

mysql> SELECT user,authentication_string,plugin,host FROM mysql.user;

Teraz, gdy użytkownik root jest skonfigurowany do łączenia się z powłoką MySQL za pomocą bezpiecznego hasła, możesz wyjść z powłoki za pomocą polecenie exit w następujący sposób:

mysql> exit

Sprawdź, czy MySQL działa i działa

Aby sprawdzić, czy MySQL działa w twoim systemie, możesz użyć jednej z następujących metod:

Metoda 1: Sprawdź status mysql.service

Po zainstalowaniu MySQL w systemie mysql.service najprawdopodobniej powinien zostać uruchomiony automatycznie. Dane wyjściowe następującego polecenia powinny zweryfikować aktywny status usługi:

$ systemctl status mysql.service

Jeśli z jakiegoś powodu usługa nie działa, możesz użyć następującego polecenia jako sudo, aby uruchomić usługę:

$ sudo systemctl start mysql

Następujące polecenie pomoże ci zatrzymać usługę, ilekroć musisz:

$ sudo systemctl stop mysql

Metoda 2: Łącząc się z administratorem MySQL jako root i uruchamiając dowolne polecenie administracyjne

MySQL Admin to klient, który umożliwia wykonywanie operacji administracyjnych na MySQL. Przeprowadźmy przez to jedno z poleceń administracyjnych jako przykład, aby sprawdzić, czy system działa poprawnie i czy nasz root jest skonfigurowany do jego używania.

$ sudo mysqladmin -p -u root version

To polecenie służy do połączenia z MySQL jako root, monit o hasło roota, a następnie zwrócenie numeru wersji administratora MySQL.

Jeśli polecenie wykona to, co jest wymagane i wygeneruje dane wyjściowe podobne do powyższego, możesz być pewien, że MySQL jest uruchomiony.

Proces instalowania i konfigurowania MySQL na Ubuntu może wydawać się kłopotliwy dla niektórych, szczególnie przy użyciu wiersza poleceń. Jeśli jednak ostrożnie wykonasz powyższe kroki jeden po drugim, nie będziesz mieć problemu z niezawodną, ​​bezpieczną i stabilną instalacją MySQL na twoim Ubuntu.

Komentarze