Jak zabezpieczyć hasłem plik w edytorze Vim


Edytor Vima można nazwać edytorem tekstu programisty. Jest w górę kompatybilny z edytorem Vi i może być używany do pisania i edycji zwykłych plików i programów. Oprócz wielu udoskonaleń, które zapewnia, Vim Editor może służyć do ochrony hasłem plików tekstowych. W tym artykule wyjaśnimy instalację edytora Vim, a następnie użyjemy go do tworzenia i otwierania zaszyfrowanych plików. Pliki te mogą być wykorzystywane do celów związanych z prywatnością i są dostępne tylko za pośrednictwem Vima, jeśli znasz do nich hasło.

Polecenia i procedury wymienione w tym artykule zostały uruchomione w systemie Ubuntu 18.04 LTS.

Chroń plik w Vimie

Zainstaluj Vim Editor

Najpierw zainstalujmy edytor Vim w naszym systemie Ubuntu. Vim jest dostępny w repozytoriach wszystkich głównych dystrybutorów Linuksa. Otwórz terminal Linux albo za pomocą systemowego pulpitu nawigacyjnego lub skrótu Ctrl + Alt + T. Następnie wpisz następującą komendę jako root, aby zainstalować edytor tekstowy Vima:

$ sudo apt-get install vim

Procedura instalacji wymaga twojego potwierdzenia, aby przejść przez monit T / n; wpisz y, aby kontynuować instalację.

Utwórz plik chroniony hasłem

Po zakończeniu instalacji, zacznijmy od utworzenia pliku chronionego hasłem. W tym celu wprowadź następujące polecenie:

Składnia:

$ vim -x [filename].txt

Przykład:

$ vim -x privatefile.txt

Podczas tworzenia pliku tekstowego za pomocą powyższego polecenia przełącznik -x wskazuje, że chcesz zaszyfrować plik. Dlatego wyświetli się następujący komunikat, w którym możesz podać klucz szyfrujący, a następnie potwierdzić go ponownie:

Po wprowadzeniu klucza szyfrującego i naciśnięciu klawisza Enter, pusty plik o określonej nazwie zostanie otwarty w edytorze Vima. Tutaj możesz wstawić tekst, naciskając najpierw klawisz „i”. Następnie możesz zamknąć i zapisać plik, naciskając Esc + wq.

Teraz pomyślnie utworzyłeś plik tekstowy chroniony hasłem za pomocą edytora Vim.

Otwórz plik chroniony hasłem

Jeśli spróbujesz otworzyć go za pomocą innego edytora tekstu, zobaczysz niektóre zaszyfrowane znaki zamiast tekstu, który napisałeś. Na przykład próbowaliśmy otworzyć nasz plik za pomocą edytora Nano za pomocą następującego polecenia:

$ nano privatefile.txt

Tak wygląda nasz zaszyfrowany plik:

Pozwala nam wyjść i spróbować otworzyć plik za pomocą edytora Vim, ponieważ plik zaszyfrowany przez Vima można otworzyć tylko w Vimie.

Wpisz następujące polecenie, aby otworzyć plik:

Składnia:

$ vim [filename].txt

Przykład:

$ vim privatefile.txt

Ponieważ jest to plik chroniony hasłem, system poprosi o podanie klucza szyfrowania.

Kiedy raz wpiszesz klucz szyfrujący, a następnie naciśniesz Enter, plik otworzy się w edytorze Vima, wyświetlając jego oryginalną zawartość w odszyfrowanej formie w następujący sposób:

Widziałeś więc, jak zaszyfrowany plik można utworzyć i otworzyć za pomocą Vima edytor oparty na prostych krokach opisanych w tym artykule.

Komentarze