Jak wykonać kopię zapasową plików za pomocą Déjà Dup i Duplicity na Ubuntu 18.04 LTS


Linux zawiera wiele narzędzi do prawie wszystkich celów. Bez względu na to, jakiego narzędzia potrzebujesz, znajdziesz wszystko. Nawet w przypadku kopii zapasowych zawiera wbudowane narzędzie Déjà Dup. Déjà Dup to bardzo proste, ale potężne narzędzie GUI do tworzenia kopii zapasowych w Ubuntu. Używa Rsync do tworzenia przyrostowych kopii zapasowych, szyfrowania, planowania i obsługi zdalnych usług. Déjà Dup to graficzny interfejs użytkownika programu do tworzenia kopii zapasowych opartego na plikach Duplicity, który sam używa Rsync.

Możesz mieć wątpliwości co do Duplicity. Duplikat to w rzeczywistości program do tworzenia kopii zapasowych z wiersza poleceń, który umożliwia tworzenie kopii zapasowych katalogów poprzez zapewnienie zaszyfrowanej i podpisanej cyfrowo wersji formatu tar woluminów, które można przesłać na zdalny lub lokalny serwer plików.

Wróćmy do Déjà Dup. Jest fabrycznie zainstalowany w Ubuntu i zawiera prawie wszystkie niezbędne funkcje, których można potrzebować w każdym narzędziu do tworzenia kopii zapasowych. Niektóre z jego funkcji to:

  • Lokalna, zdalna, a nawet w chmurze kopia zapasowa
  • Szyfrowanie i kompresja danych
  • Przyrostowa kopia zapasowa
  • Planowanie kopii zapasowej
  • Przywracanie z dowolnej lokalizacji

W tym artykule nauczymy się, jak tworzyć kopie zapasowe plików oraz foldery korzystające z domyślnego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych Ubuntu Déjà Dup. Użyję Ubuntu 18.04 LTS do opisania procedury w tym artykule.

Zainstaluj pakiet Duplicity

Aby korzystać z Déjà Dup, musisz zainstalować niezbędne pakiety. Aby je zainstalować, uruchom następujące polecenie:

$ sudo apt-get install duplicity

Następnie uruchom następujące polecenie:

$sudo apt-get install --reinstall python-gi

Uruchom narzędzie Déjà Dup Backup

Aby uruchomić narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, otwórz Terminal, naciskając Ctrl + Alt + T kombinacje klawiszy, a następnie wpisz déjà-dup . Alternatywnie możesz wyszukać słowo kluczowe déjà-dup z paska wyszukiwania menu Dash Ubuntu. Następnie z wyświetlonych wyników wyszukiwania kliknij aplikację Kopie zapasowe .

Po uruchomieniu aplikacji zobaczysz następujący ekran. Pozwoli ci to zobaczyć aktualny status aplikacji.

Konfiguracja kopii zapasowej

Aby skonfigurować konfigurację kopii zapasowej w Ubuntu, wybierz Foldery, aby zapisać kartę w lewym panelu okna aplikacji. Możesz zobaczyć, że ma domyślnie dodany folder domowy. Aby go usunąć, wybierz folder, a następnie kliknij przycisk [-].

Dodaj foldery do kopii zapasowej

Aby dodać określone pliki i foldery do celów tworzenia kopii zapasowej, kliknij przycisk [ +] , jak pokazano na poniższym ekranie.

Otworzy się kolejny ekran. Na tym ekranie możesz przejść do folderów, które chcesz wykonać kopię zapasową. Po wybraniu wymaganego folderu kliknij przycisk Dodaj .

Po ich dodaniu zobaczysz je na liście w folderze , aby zapisać kartę .

Wyklucz foldery z kopii zapasowej

Na przykład wybrałeś cały katalog do utworzenia kopii zapasowej i zawiera on foldery, których nie chcesz tworzyć, ponieważ zawierają one nieistotne elementy. Istnieje możliwość ich wykluczenia. Wybierz Foldery, aby zignorować kartę w lewym okienku, a następnie kliknij przycisk + .

W wyświetlonym oknie wybierz foldery, które chcesz wykluczyć, a następnie kliknij przycisk Dodaj .

Po ich dodaniu zobaczysz je na liście w folderze , aby zignorować kartę .

Wybierz lokalizację kopii zapasowej

Po wybraniu danych do kopii zapasowej kliknij Miejsce przechowywania , aby wybrać lokalizację przechowywania kopii zapasowej. W lewym okienku kliknij kartę Miejsce przechowywania . Będziesz w prawym okienku, istnieje możliwość wyboru miejsca przechowywania. Możesz wybrać przechowywanie w folderze lokalnym, serwerze sieciowym, usłudze Next Cloud lub na dysku Google. Po wybraniu tej opcji wybierz folder w wyżej wybranej lokalizacji.

Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

Po zakończeniu konfiguracji kopii zapasowej wybierz kartę Przegląd . Następnie kliknij opcję Utwórz kopię zapasową teraz , aby rozpocząć tworzenie kopii zapasowej.

Zostanie wyświetlony monit o szyfrowanie. Wprowadź hasło, jeśli chcesz zabezpieczyć hasłem swoje pliki, i kliknij Prześlij . Jeśli wybierzesz tę opcję, będzie ona wymagać podania hasła za każdym razem, gdy chcesz przywrócić pliki.

W przeciwnym razie możesz zignorować tę opcję, wybierając Zezwalaj na przywracanie bez hasła .

Teraz rozpocznie się tworzenie kopii zapasowej i możesz zobaczyć jej postęp z paska postępu.

Zaplanuj tworzenie kopii zapasowych

Jeśli nie chcesz uruchamiać kopii zapasowej w bieżącym czasie, możesz skorzystać z opcji planowania, która automatycznie uruchomi tworzenie kopii zapasowej w określonym czasie. Wybierz kartę Planowanie . W prawym okienku zobaczysz opcje, z których możesz wybrać wykonywanie kopii zapasowej codziennie lub co tydzień.

Tutaj możesz również wybrać czas, przez jaki chcesz przechowywać kopie zapasowe. Z opcji możesz wybrać przechowywanie kopii zapasowych przez sześć miesięcy, rok lub na zawsze. Aby włączyć harmonogram, przesuń przełącznik Automatyczna kopia zapasowa w położenie ON .

Przywróć pliki lub foldery z kopii zapasowej

Teraz możesz przywrócić kopię zapasową w przypadku utraty danych. Aby przywrócić dane, wybierz kartę Omówienie . Następnie kliknij opcję Przywróć .

W oknie Przywróć wybierz lokalizację, w której zapisano kopię zapasową, a następnie wybierz folder zawierający kopię zapasową. Następnie kliknij Prześlij .

To daje opcje przywracania od określonego czasu. Możesz wybrać domyślną opcję przywracania z najnowszej kopii zapasowej. Kiedy klikniesz Prześlij , nastąpi przejście do następnego ekranu z pytaniem, gdzie przywrócić dane. Możesz wybrać przywrócenie do pierwotnej lokalizacji lub do innej lokalizacji. Podczas przywracania poprosi o hasło, jeśli zostało ustawione podczas tworzenia kopii zapasowej.

To wszystko. Dlatego możemy stwierdzić, że Déjà Dup to świetne i potężne narzędzie w Ubuntu do tworzenia i przywracania kopii zapasowych chronionych hasłem. Możesz uzyskać spokój, tworząc kopie zapasowe ważnych plików, aby mieć coś, na czym można polegać w przypadku jakiejkolwiek katastrofy.

Komentarze