Jak wyświetlić zapisane hasła WiFi w Ubuntu


Kiedy łączymy się z Internetem za pomocą połączenia bezprzewodowego / Wi-Fi, robimy to, wprowadzając hasło i głównie zaznaczając opcję „połącz automatycznie” do przyszłego użytku. Jednak rzadko zapisujemy hasło gdzieś na przyszłość. Problem pojawia się, gdy ponownie potrzebujemy hasła, na przykład gdy gość go prosi. Na szczęście nasz system Ubuntu zapisuje to hasło i wszystkie konfiguracje połączeń dla wszystkich połączeń bezprzewodowych, z którymi kiedykolwiek się łączyłeś. Są to tak zwane „znane” połączenia bezprzewodowe. Te hasła i inne konfiguracje można łatwo odzyskać za pomocą wiersza polecenia Ubuntu i graficznego interfejsu użytkownika.

W tym artykule opiszemy dwa sposoby znalezienia zapisanych haseł do połączeń bezprzewodowych:

  • Za pomocą Narzędzia ustawień Ubuntu (UI)
  • Za pomocą aplikacji Terminal (wiersz poleceń)

Uruchomiliśmy polecenia i procedury wymienione w tym artykule w systemie Ubuntu 18.04 LTS.

poprzez Ubuntu Settings Utility (UI)

Narzędzie Ubuntu Settings pozwala zarządzać połączeniami sieciowymi, w tym bezprzewodowymi. Aby pobrać hasło do połączenia bezprzewodowego, będziemy używać widoku Wi-Fi w narzędziu ustawień.

Możesz otworzyć ten widok za pomocą następujących trzech metod:

1. Wpisz słowo kluczowe WiFi w pasku wyszukiwania uruchamiania aplikacji w następujący sposób:

Następnie kliknij wynik wyszukiwania Wi-Fi. Spowoduje to otwarcie narzędzia Ustawienia w widoku Wi-Fi.

Lub

2. Kliknij strzałkę w dół znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu Ubuntu.

Następnie kliknij ikonę ustawień, jak pokazano powyżej, w tym menu. Spowoduje to otwarcie narzędzia Ustawienia, które domyślnie otwiera się w widoku Wi-Fi.

Lub

3. Kliknij strzałkę w dół znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu Ubuntu.

Następnie kliknij nazwę podłączonego połączenia Wi-Fi i wybierz opcję Ustawienia Wi-Fi z podmenu. Spowoduje to otwarcie narzędzia Ustawienia w widoku Wi-Fi.

W przypadku braku połączenia Wi-Fi, kliknij opcję Wi-Fi Off z menu w następujący sposób:

Tak wygląda widok Wi-Fi:

Kliknij ikonę Ustawienia na górnym pasku w następujący sposób :

Następnie z menu wybierz opcję Znane sieci Wi-Fi. Otrzymasz listę znanych sieci Wi-Fi, z którymi kiedykolwiek się łączyłeś.

Następnie kliknij ikonę ustawień obok połączenia, którego hasło chcesz pobrać. Spowoduje to otwarcie szczegółów tego połączenia WiFi. Kliknij kartę Zabezpieczenia, aby wyświetlić ustawienia zabezpieczeń:

Tutaj będzie można zobaczyć plik hasła. Domyślnie hasło jest poufne w postaci gwiazdek. Wybierz opcję Pokaż hasło, aby wyświetlić hasło w formacie alfanumerycznym w następujący sposób:

Za pomocą aplikacji Terminal (wiersz poleceń)

W przypadku osoby znającej terminal, linia poleceń Ubuntu ma rozwiązanie dla całej administracji i konfiguracji powiązane problemy.W rzeczywistości wiersz poleceń daje większą kontrolę administratorowi Ubuntu w celu tworzenia / przeglądania drobnych szczegółów konfiguracji.

W każdym razie zobaczmy, jak możemy skorzystać z wiersza polecenia, aby pobrać zapisane hasła do naszych połączeń WiFi. Szczegóły konfiguracji znanych połączeń bezprzewodowych / WiFi są zapisywane w katalogu / etc / NetworkManager / system-connection. Tutaj przechowywane są indywidualne pliki konfiguracyjne dla wszystkich połączeń WiFi.

Otwórz wiersz poleceń Ubuntu, Terminal, albo za pomocą paska wyszukiwania uruchamiania aplikacji Ubuntu lub za pomocą skrótu Ctrl + Alt + T.

Następnie wprowadź następujące polecenie jako sudo:

$ sudo grep psk= /etc/NetworkManager/system-connections/*

Celem tego polecenia jest pobranie wartości psk (hasło) z odpowiednich plików konfiguracyjnych połączenia WiFi. Ponieważ tylko autoryzowany użytkownik może przeglądać / zmieniać zawartość tych plików, musisz uruchomić polecenie jako sudo.

Tak wygląda plik połączenia bezprzewodowego po otwarciu w edytorze nano:

Wartość psk odpowiada zapisanemu hasłu dla szukanego połączenia Wi-Fi.

Były to dwa sposoby na pobranie zapisanego hasła do połączeń WiFi / Wireless. Możesz teraz udostępniać je odwiedzającym, aby mogli oni również korzystać z Wi-Fi.

Komentarze