Jak napisać skrypt powłoki w Ubuntu 18.04 LTS


Co to jest skrypt powłoki?

Skrypt powłoki to skrypt oparty na systemie Linux, w którym zapisane są polecenia, a gdy użytkownik wykonuje skrypt, wszystkie polecenia zawarte w skrypcie są następnie wykonywane jeden po drugim. Teraz pomyśl o tym w ten sposób, masz zadanie, które musisz wykonać, i wymaga pewnej liczby poleceń, które użytkownik musi napisać, więc trudno jest zawsze napisać te polecenia indywidualnie, a następnie je wykonać, to jest skrypt powłoki wchodzi.

Aby wykonać to zadanie, wystarczy napisać wszystkie te polecenia w jednym skrypcie i zapisać gdzieś ten plik skryptu. Następnie, ilekroć użytkownik musi wykonać to określone zadanie, musi po prostu wykonać zapisany skrypt i zostanie to wykonane bez indywidualnego pisania wszystkich poleceń ponownie. Powłoka jest interpretatorem poleceń zapisywanych przez użytkownika.

Jak napisać skrypt powłoki?

Będziemy używać jednego z wbudowanych edytorów w Ubuntu 18.04 LTS do napisania prostego skryptu. Edytor nazywa się „Nano”, a skrypty powłoki mają rozszerzenie „.sh”. Rozszerzenia plików w systemie Linux są opcjonalne, ale dobrą praktyką jest nazywanie skryptów powłoki z rozszerzeniem .sh.

Na samym początku musisz wpisać „Nano” w oknie terminala, aby otworzyć edytor tekstu. Zwykle jest już zainstalowany w Ubuntu.

Powyższe polecenie otworzy edytor Nano, który będzie wyglądał mniej więcej tak:

Skrypt zwykle zaczyna się od #! / Bin / bash , więc najpierw musisz to napisać. Tak więc lista poleceń wygląda następująco:

#!/bin/bash
echo "welcome"
ls
echo "this is the whole list of dir"

Kiedy skończysz z wyżej wymienionymi poleceniami, naciśnij CTRL + X , aby zapisać skrypt i wyjść. po tym system poprosi o potwierdzenie, a następnie poprosi o wpisanie nazwy pliku. Będę zapisywać plik jako „directories.sh”. Będzie to wyglądać tak:

Naciśnij „ y ”, aby potwierdzić.

Po wykonaniu tej czynności edytor zakończy działanie i zapisze skrypt.

Do tego momentu pomyślnie utworzyłeś prosty skrypt, teraz skrypt ma domyślne uprawnienia rw - -r- -r (pierwsza flaga jest dla bieżącego użytkownika, druga dla grup użytkowników, a trzecia dla grup użytkowników inne). Format uprawnień składa się z liczb binarnych reprezentujących uprawnienia. Podstawowe uprawnienia to 4 2 1.

  • Odczyt - uprawnienia do odczytu są przypisane do 4
  • Zapisu - uprawnienia do zapisu są przypisane do 2
  • Wykonaj - uprawnienia do wykonania są przypisane do 1

Tak więc, aby wykonać zapisany skrypt, potrzebujesz zmienić swoje pozwolenie na 7 7 4. koncepcja tego polega na tym, że jeśli chcesz podać rwx (odczyt, zapis, wykonanie), będziesz musiał dodać 4 (odczyt) +2 (zapis) +1 (wykonanie), które będą sumuje się do 7., więc pozwolenie na wykonanie tego skryptu musi wynosić 774.

Możesz sprawdzić uprawnienia do określonego pliku za pomocą następującego polecenia:

 ls - l directories.sh

Teraz, aby zmienić uprawnienia do zapisanego skryptu, musisz napisać następujące polecenie w terminalu:

sudo chmod 774 directories.sh

Po naciśnięciu enter poprosi o hasło bieżącego użytkownika, po wprowadzeniu hasła zmieni uprawnienia do pliku.

Teraz, aby uruchomić skrypt, wystarczy wpisać „ ./nameofscript” .

./directories.sh

Otrzymasz coś takiego w wyniku wykonania skryptu. Teraz, jeśli dokładnie wykonałeś wszystkie kroki i jak wspomniano powyżej, utworzysz skrypt i wykonasz go pomyślnie.

Aby ułatwić automatyzację skryptów, utwórz alias utworzonego skryptu.

Przede wszystkim musisz utworzyć plik o nazwie .bash_aliases w folderze domowym. Będziesz musiał wpisać w terminalu następujące polecenie:

touch .bash_aliases

Po utworzeniu otwórz plik za pomocą polecenia:

nano .bash_aliases

Po wprowadzeniu powyższego polecenia Nano otworzy się i będzie wyglądać następująco .

Następnie musisz wpisać:

alias dir= ".directories.sh"

W ten sposób alias skryptu, który wykonałeś, zostanie zapisany, a ten alias zaoszczędzi użytkownikowi trudu pisania „./ script.sh” za każdym razem, gdy musisz wykonać skrypt.

Teraz po utworzeniu aliasu wystarczy napisać „dir” w terminalu, a skrypt zostanie wykonany.

Tak więc, to kończy artykuł, omówiliśmy prawie wszystko na temat skryptów powłoki. Jeśli dokładnie wykonasz wszystkie kroki i tak jak są one w przewodniku, z powodzeniem stworzysz swój pierwszy prosty skrypt. Teraz wiesz, co to jest skrypt powłoki, wiesz, jak utworzyć skrypt, wiesz o systemie uprawnień do plików i umiesz tworzyć aliasy. Powodzenia w tworzeniu kolejnych skryptów, które pomogą Ci dalej.

Komentarze