Jak korzystać z komendy Linux mtr (My Traceroute)


Co to jest polecenie Mtr?

Mtr (my traceroute) to narzędzie diagnostyczne sieci wiersza poleceń, które zapewnia funkcjonalność poleceń ping i traceroute. Jest to proste i wieloplatformowe narzędzie, które drukuje informacje o całej trasie, którą wybierają pakiety sieciowe, bezpośrednio z systemu hosta do określonego systemu docelowego. Polecenie mtr ma przewagę nad poleceniem traceroute, ponieważ drukuje również procent odpowiedzi i czasy odpowiedzi dla wszystkich przeskoków sieciowych między dwoma systemami.

Jako administrator sieci musisz nauczyć się korzystać z polecenia mtr wraz z flagami, których można użyć do dostosowania danych wyjściowych w celu wydajnej diagnostyki sieci. W tym artykule szczegółowo opisano użycie komendy mtr wraz z przykładami, które dadzą ci wiedzę na temat używania niektórych flag z tymi komendami.

Uruchomiliśmy polecenia i procedury wymienione w tym artykule w systemie Ubuntu 18.04 LTS.

Ponieważ mtr jest narzędziem wiersza poleceń, będziemy go używać w wierszu poleceń Ubuntu, Terminalu. Możesz otworzyć aplikację Terminal albo poprzez systemowy Dash, albo Ctrl + Alt + t skrót.

Wykorzystanie polecenia Mtr

1. Przeglądaj raport traceroute w czasie rzeczywistym

Podstawowym zastosowaniem polecenia mtr jest przeglądanie raportu traceroute dla zdalnego komputera. Wszystko, co musisz zrobić, to podać nazwę domeny lub adres IP zdalnego systemu za pomocą polecenia mtr, a wynik wyświetli raport traceroute w czasie rzeczywistym. Po zakończeniu przeglądania raportu możesz wyjść z tego polecenia, naciskając q lub skrót Ctrl + C.

Wyświetl nazwy hostów

Poniższa składnia polecenia mtr wyświetla nazwy hostów w raporcie traceroute.

Składnia:

$ mtr [nazwa_domeny / IP]

Przykład:

$ mtr google.com

Wyświetl numeryczne adresy IP

Gdy używasz flagi g z poleceniem mtr, wyświetla numeryczne adresy IP zamiast nazw hostów w raporcie traceroute.

Składnia:

$ mtr -g [nazwa_domeny / IP]

Przykład:

$ mtr -g google.com

Zarówno nazwy hosta, jak i numeryczne adresy IP

Gdy używasz flagi b z poleceniem mtr, wyświetla ona zarówno numeryczny adres IP adresy i nazwy hostów w raporcie traceroute.

Składnia:

$ mtr -b [nazwa_domeny / IP]

Przykład:

$ mtr -b google.com

2. Określ limit liczby pingów

Możesz skonfigurować polecenie mtr, aby zakończyło się po wydrukowaniu raportu traceroute dla określonej liczby pingów. Na wyjściu możesz łatwo zobaczyć liczbę pingów w kolumnie Snt; kiedy Snt osiągnie liczbę określoną w poleceniu za pomocą flagi c, mtr automatycznie zakończy działanie.

Składnia:

$ mtr -c [n] „ nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr -c 10 google.com

3. Włącz tryb raportu

Zamiast drukowania danych wyjściowych polecenie mtr na ekranie, możesz włączyć tryb raportu, który zamiast tego wydrukuje dane wyjściowe w pliku tekstowym. W ten sposób możesz zapisać analizę sieci do późniejszego wykorzystania i obserwacji.Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć tryb raportu za pomocą flagi r, określić liczbę pingów, dla których chcesz ograniczyć raport za pomocą flagi c, a także określić nazwę pliku raportu, w którym raport zostanie zapisany.

Składnia:

$ mtr -r -c [n] „ nazwa_domeny / IP”> ”nazwa-raportu”

Przykład:

$ mtr -r -c 10 google.com >mtr-report-google

Raport jest zapisany w domyślnie folder domowy bieżącego użytkownika. Możesz jednak określić właściwą ścieżkę do zapisania raportu.

Wyczyść dane wyjściowe w raporcie

Dodanie flagi w z flagą r pozwoli mtr wydrukować raczej jasny i czytelniejszy raport dla traceroute.

Składnia:

$ mtr - rw -c [n] „ nazwa domeny / IP”> ”nazwa-raportu”

Przykład:

mtr -rw -c 10 google.com >mtr-report-google

4. Zmień kolejność pól wyjściowych

Gdy zobaczysz wynik raportu mtr, zauważysz, że kolumny są ułożone w określony domyślny sposób. Flaga o pozwala ci zmienić układ wyjściowy w spersonalizowany sposób, aby był bardziej użyteczny i produktywny.

Składnia:

$ mtr -o „[Format wyjściowy]” „ nazwa_domeny / IP”

Strona podręcznika mtr może pomóc ci w wyborze opcji podczas dostosowywania kolumn raportu mtr.

Przykład:

$ mtr -o "LSDR NBAW JMXI" google.com

5. Określ odstęp czasu między żądaniami ICMP ECHO

Chociaż domyślny odstęp czasu między każdym żądaniem ICMP i ECHO wynosi 1 sekundę w poleceniu mtr, możesz go zmienić, używając flagi i do podaj nowy przedział czasu.

Składnia:

$ mtr -i [czas w sekundach] „ nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr -i 10 google.com

6. Użyj pakietów TCP SYN lub datagramów UDP

Jeśli chcesz używać datagramów TCP SYN lub UDP do żądania mtr zamiast domyślnych żądań ECMP ICMP, możesz to zrobić, używając odpowiednio flag tcp i udp.

Składnia:

$ mtr –tcp „nazwa_domeny / IP”

$ mtr –udp „nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr --tcp google.com
$ mtr --udp google.com

7. Określ maksymalną liczbę przeskoków między systemem lokalnym i maszyna zdalna

Możesz dostosować maksymalną liczbę przeskoków mierzonych między systemem lokalnym a maszyną zdalną, określając czas w sekundach za pomocą flagi m. Domyślny limit czasu między dwoma przeskokami wynosi 30 sekund dla polecenia mtr.

Składnia:

$ mtr -m [timeInSeconds] „nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr -m 35 216.58.223.78

8. Określ rozmiar pakietu

poprzez flagę s w mtr polecenie można określić rozmiar pakietu IP w bajtach do diagnozowania jakości sieci.

Składnia:

$ mtr - r -s [rozmiar pakietu] „Nazwa / IP”

Przykład:

mtr -r -s 50 google.com

9. Wydrukuj wyjście CSV

Dane wyjściowe CSV raportu mtr ograniczają kolumny znakiem „,”. Za pomocą flagi csv można dostosować polecenie mtr, aby wyświetlało raport w formacie CSV.

Składnia:

$ mtr –csv „nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr --csv google.com

10. Wydrukuj dane wyjściowe XML

Polecenie mtr może również obsługiwać format XML do drukowania raportów traceroute. Raport XML jest dobrą opcją do automatycznego przetwarzania danych wyjściowych i można go wydrukować, określając flagę xml za pomocą polecenia mtr.

Składnia:

$ mtr –xml „nazwa_domeny / IP”

Przykład:

$ mtr --xml google.com

11. Dostęp do pomocy mtr i strony podręcznika użytkownika

Wreszcie można uzyskać dalsze opcje użycia i dostosowania mtr polecenie, czytając jego stronę pomocy i podręcznika poprzez następujące polecenia.

$ man mtr
$ mtr --help

Po przeczytaniu tego artykułu jesteś lepiej wyposażony w przeprowadzanie diagnostyki sieci między maszyną a systemem zdalnym. Masz również alternatywę dla poleceń ping i traceroute, a także wiele innych opcji dostosowywania dla lepszej wydajności i użyteczności.

Komentarze