8 sposobów generowania losowego hasła w powłoce Linux


Posiadanie silnego hasła podczas uwierzytelniania w usłudze według nazwy użytkownika i hasła jest bardzo ważne. Czasami musisz chronić swoje konto lub serwer i starać się chronić swoje dane. Często mówi się, że silne hasło musi składać się z co najmniej 14 znaków z różnymi odmianami, np. Możesz mieć małe / duże litery w znakach i alfabetach. Przeważnie długie hasło jest uważane za znacznie bezpieczniejsze niż krótkie, ponieważ jest trudne do zdobycia. W tym samouczku zobaczymy wiele sposobów generowania silnego hasła z wiersza polecenia systemu Linux. Przyjrzymy się wielu różnym sposobom tworzenia silniejszego, wystarczająco bezpiecznego hasła, za pomocą wiersza poleceń systemu Linux. Musisz wygenerować silniejsze hasło z wiersza poleceń, aby mieć różne metody i narzędzia, które są już dostępne. Omówimy wiele metod i możesz wybrać jeden ze sposobów generowania hasła zgodnie z potrzebami.

Generowanie hasła za pomocą OpenSSL

W Linuksie istnieje kilka metod tworzenia i generowania haseł dla wiersza poleceń systemu Linux. Pierwszym, którego próbujemy, jest użycie OpenSSL. Poniżej przedstawiono kroki, które należy wykonać w tym celu.

Krok 1 : Przede wszystkim otwórz Terminal, klikając program uruchamiający Ubuntu i wyszukaj Terminal.

Krok 2 : Teraz kliknij Terminal i poczekaj, aż terminal się otworzy.

Krok 3 : Po otwarciu terminala pojawi się następujący ekran:

Krok 4:

Polecenie służące do generowania silniejszego hasła obejmuje funkcję Rand OpenSSL. Pomoże nam to wygenerować 14 losowych znaków w ciągu. Polecenie to „ openssl rand –base64 14”.

Rezultatem będzie silne hasło składające się z 14 znaków, jak pokazano poniżej.

Generowanie hasła przy użyciu urandom

Drugie polecenie, którego używamy do wygenerowania hasła, przefiltrowało / dev / urandom za pomocą tr. Pozwoli nam to usunąć wszystkie niechciane znaki, a następnie pomoże nam wydrukować tylko pierwsze 14 znaków.

Dane wyjściowe powyższego polecenia są następujące:

Dane wyjściowe pozwoliły nam wydrukować pierwsze 14 znaków tylko poprzez usunięcie wszystkich niepożądanych.

Generowanie hasła za pomocą pwgen

Aby korzystać z pwgen, musimy najpierw zainstalować to narzędzie. To narzędzie pomoże nam wygenerować losowe, ale bez znaczenia hasła. Chociaż generowane przez niego hasła są losowe, nadal można je wymawiać. Teraz zainstalujemy narzędzie za pomocą następującego polecenia.

Wprowadź dane logowania zgodnie z pytaniem

Instalacja w końcu się rozpocznie. Wiersz polecenia będzie wyglądał tak jak na poniższym ekranie.

Po zakończeniu instalacji wygenerujemy losowy ciąg znaków zawierający 14 znaków.

Ciąg, który otrzymaliśmy losowo, to ten.

Generowanie hasła za pomocą gpg

Gpg można również wykorzystać do wygenerowania silnego hasła złożonego z 14 znaków. Narzędzie gpg używa następującego polecenia do wygenerowania 14 znaków.

Wynikiem tego polecenia jest

Na końcu wygenerowaliśmy hasło, które jest.

Generowanie hasła za pomocą SHA

W tej metodzie będziemy używać SHA, możemy również haszować datę. Działa przez base64. W rezultacie otrzymujemy wynik jako górną z 32 znaków.

Oto wynik zawierający 32 znaki, ale silne hasło, aby zapewnić bezpieczeństwo systemu.

Generowanie hasła w prosty sposób

Generowanie hasła jest dość łatwe przy użyciu wiersza poleceń. Mimo że nie jest to przypadkowe, przydatne jest wykorzystanie całego hasła. Najłatwiejsze do tego celu polecenie:

Wynikiem powyższego polecenia jest ciąg znaków, jak pokazano poniżej.

To polecenie jest bardzo łatwe i wystarczająco proste do zapamiętania.

Generowanie hasła za pomocą apg

APG to automatyczny generator haseł, jest już zainstalowany na wszystkich systemach Ubuntu. Jest to również łatwe w użyciu narzędzie. Pomaga nam generować różne hasła, które są losowymi danymi wejściowymi.

Aby wygenerować całe losowe hasła, możemy uruchomić apg -a 1, który da nam hasła z 8-10 losowymi znakami. Poleceniem, którego użyliśmy w tym celu, jest apg –a 1. Uruchomimy i zobaczymy różne hasła wygenerowane na wyjściu.

Dane wyjściowe mają wiele losowych haseł.

Generowanie hasła za pomocą makepasswd

makepasswd ” może być również użyte do generowania haseł. Aby korzystać z tego narzędzia, najpierw go instalujemy. Użyjemy polecenia sudo apt-get install makepasswd.

Wprowadź wymagane dane uwierzytelniające.

Po wpisaniu poświadczeń rozpocznie się instalacja.

Naciśnij klawisz Y, aby kontynuować

Po zainstalowaniu narzędzia napiszemy polecenie: makepasswd –lount NumberOfPasswords –minchars MinLengthOfPassword .

Na początku mówimy, ile haseł chcemy wygenerować i jaka musi być długość każdego z haseł. Tutaj poprosiliśmy o wygenerowanie 4 haseł o długości ośmiu dla każdego z nich.

Wynik pokazano poniżej. Mamy w sumie 4 hasła z 8 znakami w każdym z nich.

Polecenie jest odpowiedzialne za wygenerowanie listy losowych haseł na podstawie liczby haseł, które chcemy wygenerować, a długość jest również przez nas definiowana.

Wniosek

W tym samouczku omówiliśmy wiele sposobów generowania haseł z wiersza poleceń systemu Linux. Istnieje wiele metod, które już istnieją. Niewiele narzędzi jest już obecnych w linii poleceń Linuksa, podczas gdy dla tych, które nie są łatwe do zainstalowania za pomocą dostępnych poleceń. W samouczku omówiliśmy narzędzie openssh, urandom, pwegn, gpg, sha, date, apg i makepasswd. Wszystkie te polecenia gwarantują wygenerowanie silniejszego hasła z wiersza poleceń systemu Linux i są przydatne dla użytkownika w celu utrzymania bezpieczeństwa swoich systemów.

Komentarze
edmund

jak to zrobić
?
/