Jak zainstalować Gradle Java Build Tool na Debianie 10


Gradle to popularne narzędzie do budowania przeznaczone głównie do tworzenia oprogramowania w języku Java. W tym artykule pokażemy kroki, które należy wykonać, aby zainstalować Gradle na Debianie 10.

Instalowanie Gradle na Debianie 10

Pierwszym krokiem jest otwarcie okna terminala (powłoki) lub połączenie się z konsolą Twój system Debian przez SSH.

Teraz musimy mieć Java Standard Edition (SE) w naszym systemie Debian 10. Można to zrobić wpisując następujące polecenie w terminalu, a następnie naciskając klawisz Enter:

sudo apt install default-jdk

Możesz również rzucić okiem na to polecenie na poniższym obrazku:

Podczas przetwarzania tego polecenia, Twój Debian 10 system potrzebuje pewności, czy rzeczywiście chcesz kontynuować instalację tego polecenia, czy nie. Możesz wpisać „Y”, a następnie nacisnąć klawisz Enter, jeśli na pewno chcesz kontynuować instalację Java SE, jak zaznaczono na poniższym obrazku:

Cały proces zajmie kilka minut, po czym będziesz mógł aby zobaczyć dane wyjściowe pokazane na poniższym obrazku w oknie terminala:

wget https://services.gradle.org/distributions/gradle-6.3-bin.zip -P /tmp

Jeśli podczas wykonywania tego polecenia pojawi się komunikat o błędzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że polecenie wget nie jest włączone w Twoim systemie Debian 10. Można to włączyć, wpisując następujące polecenie, a następnie naciskając klawisz Enter:

sudo apt-get install wget

Po pomyślnym zainstalowaniu polecenia wget można wygodnie uruchomić wyżej wymienione polecenie. Polecenie wget można również zobaczyć na poniższym obrazku:

Kiedy Gradle zostanie pomyślnie pobrany na twój system Debian 10, zobaczysz wynik pokazany na obrazku poniżej na swoim terminalu:

Ponieważ plik Gradle, który właśnie mamy pobrany jest w formacie binarnym, dlatego następną rzeczą, którą musimy zrobić, jest rozpakowanie go, co można zrobić po prostu za pomocą następującego polecenia:

Jeśli pliki Gradle zostały pomyślnie rozpakowane, będziesz mógł zobaczyć je na twoim terminalu, jak pokazano na poniższym obrazku:

Teraz musimy ustawić zmienne środowiskowe, dla których musimy utworzyć nowy plik o nazwie gradle.sh za pomocą następującego polecenia:

sudo nano /etc/profile.d/gradle.sh

To również może jak na obrazku poniżej:

Po utworzeniu tego pliku, dodaj zawartość pokazaną na poniższym obrazku do nowo utworzonego pliku. Następnie zapisz plik i zamknij go.

Teraz musisz uczynić ten nowo utworzony plik wykonywalnym, uruchamiając następującą komendę:

sudo chmod +x /etc/profile.d/gradle.sh

Po uruchomieniu tego polecenia, uruchom następującą komendę w swoim terminalu, aby załadować nowo skonfigurowane zmienne środowiskowe:

source /etc/profile.d/gradle.sh

. Gradle powinien zostać pomyślnie zainstalowany w Twoim systemie Debian 10. Aby to sprawdzić, możesz po prostu wpisać następujące polecenie w swoim terminalu, a następnie nacisnąć klawisz Enter:

gradle -v

Wersja Gradle jest podświetlona na poniższym obrazku:

Gradle został pomyślnie zainstalowany w systemie Debian 10. Udanego rozwoju Java!

Komentarze